Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Warsztaty grafiki komputerowej

Grafika komputerowa oknem na świat. Warsztaty z projektowania przestrzennego

W styczniu 2012 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie rozpoczęła realizację projektu zatytułowanego „Grafika komputerowa oknem na świat. Warsztaty z projektowania przestrzennego.” Współfinansowany był on z programu Równać Szanse Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności administrowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Skierowany do gimnazjalistów projekt miał na celu integrację młodzieży, nauczenie ich wspólnej pracy, działania w grupie oraz wspólnego osiągania celów. Podczas kilkumiesięcznego kursu obsługi programu Google SketchUp, młodzież musiała wypracować wspólne metody działania, tak aby na koniec stworzyć jeden wspólny projekt. Ponadto w trakcie trwania zajęć odbyły się dwie wystawy pokazujące osiągnięcia gimnazjalistów oraz wyjazd do Instytutu Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Bydgoszczy. Zorganizowanie zarówno wystaw jak i wyjazdu było zdaniem młodzieży. Te działania miały nauczyć ich jak powinno rozmawiać się z osobami decyzyjnymi oraz wyrobić w nich zdolności organizacyjne. Umiejętności te są niezbędne w życiu dorosłym. Potrzebne będą one zarówno w karierze edukacyjnej, w każdej pracy jaką się podejmuje ale też i w życiu społecznym. Dlatego tak duży nacisk kładzie się w programie właśnie na nie.

Zajęcia warsztatowe rozpoczęły się wraz z początkiem lutego. Jedenastoosobowa grupa gimnazjalistów złożona była z osób w wieku od 13 do 15 lat. Integracja grupy była tu nie lada zadaniem, ponieważ młodzież musiała pracować z osobami z którymi nie zawsze coś ich łączyło. Pomoc w tym spoczywała na barkach dorosłych zaangażowanych w realizację projektu.

Młodzież wykonała  wspólnie projekt domu, który zaprezentowany został w Świekatowskim Gimnazjum na forum całej szkoły 11 kwietnia 2012 roku oraz podczas wystawy w Bibliotece Publicznej. Otwarcie wystawy miało miejsce 26 kwietnia i można ją było podziwiać do końca maja. Młodzież wspólnymi siłami stworzyła też film – relację z przebiegu warsztatów.

Atrakcją dla beneficjentów w projekcie był też wyjazd do Instytutu Architektury, Budownictwa i Gospodarki Przestrzennej w Bydgoszczy (wydział Wyższej Szkoły Gospodarki). Odwiedziliśmy Instytut w dniach kiedy uczelnia wraz z pozostałymi bydgoskimi uniwersytetami organizowała Bydgoski Festiwal Nauki. Podczas wyjazdu młodzież uczestniczyła w warsztatach rysunku odręcznego, pokazie ambulansu kryminalistycznego, odwiedzili muzeum fotografii oraz obejrzeli wystawę prac dyplomowych absolwentów Instytutu.

Kolejną rzeczą zaprojektowaną przez młodzież był nowoczesny budynek biblioteki wraz z przyległym do niego parkiem. Ten projekt zaprezentowano na wystawie którą można było oglądać w dniach 9 – 26 czerwca w Bibliotece. Natomiast 26 czerwca 2012 r. odbyło się uroczyste zamknięcie projektu. 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Imieniny