Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

Warsztaty literackie

Wydanie publikacji dotyczącej tradycji i obrzędów kultuwowanych na terenie gminy Świekatowo

Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie w czerwcu 2010 roku napisała wniosek do Lokalnej Grupy Działania Bory Tucholskie (konkurs na Małe Projekty) i uzyskała dofinansowanie na wydanie publikacji zatytułowanej  „Historia życia społecznego we wspomnieniach. Obrzędy i tradycje kultywowane w gminie Świekatowo”. Projekt współfinansowany z PROW na lata 2007-2013 w ramach działania 413 wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów.

W okresie od lutego do czerwca 2011 roku w Bibliotece odbywały się warsztaty literackie, których zadaniem było zebranie materiału do niniejszej publikacji. Książka ta to efekt pracy kilkunastu osób. Gimnazjalistów w składzie: Monika Holc, Maciej Karolczyk, Zuzanna Kontna, Daria Kempińska, Kamila Łukaszewicz, Daria Pawłowska, Natalia Tomaszewska, Pracujących pod czujnym okiem pani Urszuli Cybulskiej. Młodzi ludzie spotykali się z gronem osób starszych:(byli to: Jan Baumgart, Maria Dobaczewska, Franciszek Drzycimski, Marta Kolano, Czesława Kontna, Barbara Kufel, Jadwiga Ryczewska), którzy swoją młodość spędzili w gminie Świekatowo. Opowiadali o tych czasach, o swoim dzieciństwie i młodości, wspominali. Z tych opowieści powstał materiał, bogato ubarwiony  zdjęciami z przed kilkudziesięciu lat. Zdjęcia jakie umieszczono w publikacji pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców Świekatowa. Część z nich udostępnił nam pan Jakub Gackowski który już od długiego czasu kolekcjonuje fotografie ukazujące historię naszej gminy.

Spotkanie promujące publikację odbyło się w sobotę 29 października. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły takie osoby jak: Wójt Marek Topoliński, prezes TRG Jakub Gackowski,  Dyrektorzy Szkół Bogusław Bykowski i Ewa Tokarska-Chojnacka i wiele innych osób współpracujących z Biblioteką i wspierających  nasze działania na różnym szczeblu. Na spotkaniu można było porozmawiać z osobami tworzącymi w/w publikację, zdobyć ich autografy i zrobić sobie z nimi zdjęcie. Książka dostępna jest tylko w Bibliotece. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy.

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Imieniny