Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Świekatowie

O instytucji

 

ŚWIADCZONE USŁUGI

- W Bibliotece funkcjonuje pracownia internetowa - 7 stanowisk komputerowych dla czytelników z darmowym dostępem do Internetu oraz mozliwością wydruku dokumentów.

- Oferujemy darmowy dostęp do skanera i faxu.

- Oferujemy terminal z dostępem do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA. Patrz strona www: https://academica.edu.pl

- Oferujemy dla naszych czytelników bezpłatny dostęp do katalogu e-book LEGIMI: https://www.legimi.pl/ebooki/

- W Bibliotece znajduje się Punkt Informacji Turystycznej, otwarty w godzinach jej funkcjonowania. Więcej informacji na ten temat znajdą Pastwo w zakładce -> PROJEKTY - > PIT.

- Świadczymy usługi ksero.

 

HISTORIA

Rozwój sieci bibliotek po II wojnie światowej związany jest ściśle z odbudową systemu edukacji w kraju. Sytuacja taka dotyczyła też naszej gminy.

     Po wojennych zniszczeniach należało przede wszystkim odbudować - bądź o ile to możliwe odremontować budynki szkolne. Na terenie gminy Świekatowo pierwszym jaki udało się przystosować i oddać do użytku był budynek SP w Zalesiu Królewskim. Pierwszym organizatorem, Kierownikiem oraz przez rok jedynym nauczycielem była pani Filomena Barwik. Szkoła ruszyła już 7 września  1945 roku. 17 kwietnia 1946 roku polski rząd wydał dekret o powstaniu sieci bibliotek publicznych.  W tym samym roku z angielskiej strefy okupacyjnej powrócił do domu mąż pani Barwik, Antoni. Od tego momentu szkoła miała dwóch nauczycieli a pani Filomena mogła zając się również organizowaniem biblioteki.  Biblioteka  - jako Gromadzka Biblioteka Publiczna z siedzibą w Zalesiu Królewskim ruszyła w roku 1949. Księgozbiór „startowy” liczył 500 woluminów. Były to książki popularnonaukowe oraz literatura piękna. Do końca roku 49 udało się go powiększyć o kolejne 300 tytułów.

     Pani Barwik przestał prowadzić bibliotekę w roku 1953 i wówczas zajął się tym pan Jerzy Jaremba. Przejmował on księgozbiór liczący  już około 2 i pół tysiąca woluminów i po ponad pięciu latach przekazał prowadzenie biblioteki pani Stefani Krzyżalewskiej, która pracowała tu około dwóch lat.

     Lata  60 był to trudny okres, jeżeli chodzi o sprawy finansowe. Pieniądze na zakup księgozbioru z rzadka trafiały do bibliotek gminnych. Często było tak, że zakup księgozbioru odbywał się na poziomie biblioteki powiatowej bądź wyżej, a ona przesyłał książki podległym sobie jednostkom wraz z protokołami przekazania dając im termin 5 dni na wprowadzenie ich do inwentarza. Wiadomo, ze było to jedno z narzędzi kontroli myśli politycznej. Dobór księgozbioru był w ten sposób narzucany odgórnie. Niestety nie zachowały się żadne dokumenty potwierdzające gromadzenie czy ubytkowanie jakichkolwiek pozycji. Jedyne co pozostało z tamtego okresu to księga  inwentarzowa. W tym okresie tez przeniesiono bibliotekę do Świekatowa. Pierwsze jej lokum mieściło się na ulicy Bohaterów Września. Zaczęto też otwierać punkty biblioteczne w wioskach należących do gminy, głównie tam gdzie funkcjonowały szkoły.

     Kolejnym bibliotekarzem tu pracującym była pani Maria Kuczora (prowadziła bibliotekę w latach 1960-1969). W tym czasie powstała w sąsiedztwie kolejna - Biblioteka Gromadzka w Suchej a biblioteka świekatowska wsparła to przedsięwzięcie przekazując jej 225 woluminów wypisując je z własnego księgozbioru, który wynosił wówczas ponad 4000 pozycji. Protokół przekazania datowany jest na 22-04-1960 roku.

     Kolejny etap to okres prowadzenia biblioteki przez Janinę Madaj. Są to lata 1969 – 1972. Przez 12 lat jej pracy w księgozbiór rozbudował się z ponad 6 na 7700 pozycji.  Nie jest to duży przyrost co świadczy o słabej sytuacji finansowej bibliotek w tym czasie. Mimo to biblioteka miała wówczas największą w swojej historii ilość punktów bibliotecznych. Na koniec grudnia 1972 roku było ich 6 – w Stążkach, Szewnie, Tuszynach, Lubani-Lipiny, Zalesiu Królewskim i w Janiej Górze. Z danych wynikających z protokołu przekazania biblioteki kolejnej osobie – pani Marii Franke wynika, że po odjęciu ubytków cały księgozbiór liczył 7080 pozycji, z czego 1669 znajdowało się w punktach bibliotecznych.

     Wtedy właśnie bibliotekę przeniesiono do budynku prywatnego należącego do państwa Kiełpikowskich przy ulicy Koronowskiej, gdzie wyznaczono jej lokal o powierzchni 60 m. W czasie, kiedy kierownikiem była pani Maria Franke nastąpiła reforma administracyjna kraju. Świekatowo zostało częścią składową gminy Bukowiec, przez co biblioteka została wciągnięta w Gminną bibliotekę w Bukowcu i stała się jej filią. Straciła ona tez punkty biblioteczne, które stały się wówczas bibliotekami szkolnymi. Spowodowało to dużą selekcję księgozbioru. Dla porównania podam, że w roku 1972 (po 23 latach funkcjonowania biblioteki) księga ubytków lic zyła około 500 pozycji, natomiast w roku 1984 (czyli po kolejnych 12 latach) ubytków było już 4381.

     W 1984 roku bibliotekę przejęła pani Danuta Szot która pracowała tu 24 lata – jak dotąd jest to najdłuższy staż dla naszej biblioteki. Pani Danuta przeszłe dwie przeprowadzki biblioteki ( z ul Koronowskiej na Tucholską, i z Tucholskiej na Dworcową) oraz dwie reformy administracyjne. Pierwsza w roku 1991 kiedy to powstała ponownie Gmina Świekatowo i biblioteka odłączona został od Bukowca, oraz w 2007 roku kiedy wyodrębniono Gminną Biblioteka Publiczną jako samodzielnie funkcjonującą instytucje kultury. Momentem kryzysowym był właśnie rok 1991 kiedy to ówcześni radni podjęli decyzje o likwidacji biblioteki. Ostatecznie jednak nie dokonano tego, zmniejszając jedynie ilość etatu w bibliotece do ½. Drugą juz dużą selekcję księgozbioru przeprowadzono w 1992 roku kiedy ubytkowane zostało niemalże 3000 pozycji.  

     Ważnym  momentem ostatnich lat było utworzenie CK w bibliotece. Pracownia komputerowa, dostęp do Internetu nowoczesne urządzenia peryferyjne do komputera spowodowany, że bibliotekę zaczęło odwiedzać więcej osób, zwłaszcza młodych, stała się ona miejscem spędzania wolnego czasu.

     W 2008 roku stanowisko kierownika biblioteki obejmuje pani Anita Łysek-Gracz. W momencie przejęcia przez nią księgozbioru liczył on ponad 9 tysięcy woluminów, a lokal w jakim mieści się biblioteka zajmuje około 200m². Od 2009  roku GBP ma własną stronę internetową oraz  komputerowy system biblioteczny (SB MATEUSZ), który umożliwi nowoczesne funkcjonowanie biblioteki.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Grudzień 2018
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Imieniny